Świat zmierza w nieznanym nam kierunku. Patrząc na przemiany technologiczne, społeczne, gospodarcze i kulturowe ostatnich pięćdziesięciu lat, wyraźnie widoczne jest jak szybko rzeczywistość przekształca się i aktualizuje. Wpływa to na wszystkie dziedziny życia.
Praca i życie osobiste
Współczesna psychologia ma nie lada zadanie – analizować bieżące problemy i zjawiska sfery emocjonalnej i psychicznej, pomagać i odpowiadać na potrzeby rozumienia świata i tego co się z nami dzieje. Istnieje wiele działów, które w detaliczny sposób analizują ogólne i te wyjątkowe zachowania, tendencje w myśleniu i odczuwaniu Jednym z tematów, który w ostatnich kilkunastu latach jest bardziej aktualny wśród wykształconych i dobrze prosperujących pracowników różnych dziedzin, to wybór między dwoma sferami życia. Są to praca i życie osobiste – na czym się skupić? W co inwestować?
Sam zwrot „inwestycja” jest tu istotny – jeszcze w latach dziewięćdziesiątych nie nazywano tak spędzania czasu z rodziną. Konieczność wyboru – tego, na co przeznaczamy czas – wskazuje na bardzo powszechny problem. Zwyczajnie brakuje nam czasu na to, aby równomiernie rozwijać wszystkie sfery naszego życia, pochłaniają nas obowiązki związane z zarobkiem – który jest źródłem utrzymania i dla większości ludzi poczuciem bezpieczeństwa, a także zwykłe czynności dzienne takie jak dojazd z pracy do domu, zakupy, sprzątanie i porządkowanie rzeczy materialnych dookoła nas. Po byciu pochłoniętym przez różne działania w ciągu dnia mamy także prawo być zmęczeni i „nie mieć głowy” czy energii do rozwijania więzi z bliskimi, intensywnego prowadzenia życia emocjonalnego. Przykładowo opisany powyżej dzień może przebiegać inaczej. Dla przykładu, gdy praca zajmuje cztery do pięciu godzin i nie jest bardzo absorbująca, gdy mamy blisko do pracy lub gdy nie męczy nas bardzo psychicznie. Można pracować zdalnie, lub pracować projektowo – realizując umowy zlecenia czy prace w niestandardowych godzinach i dniach. Życie osobiste niekoniecznie oznacza też rodzinę i prowadzenie domu – może to być zwykłe uczęszczanie na zajęcia dodatkowe, rozmowa z przyjaciółmi, obejrzenie filmu, przeczytanie książki, spotkania towarzyskie czy randki.
Jak być szczęśliwym?
Nie istnieje klucz do bycia szczęśliwym – jak zgodnie twierdzą psychologowie a także terapeuci, do pełnego harmonii życia potrzebny jest balans. Nie zawsze oznacza on dzielenie sfer na równe kawałki i poświęcanie im takiej samej ilości czasu. Dysproporcja między nimi nie powinna być jednak zbyt duża. Dobrze jest wyczuwać kiedy otwierają się przed nami możliwości – czy to zawodowe, czy relacji z innymi, rozwijania zainteresowań lub realizowania długofalowego celu (np. zakupu mieszkania). A także oceniać czy nam na tym zależy i na czym nam zależy. Potrzeby ludzi różnią się od siebie i nie ma jednego wzoru na szczęśliwe życie. Jeżeli odpowiemy sobie na pytanie o to, co jest dla nas ważniejsze: dobra praca i realizacja zawodowych marzeń, czy spokój domowy i budowanie rodziny lub relacji z ludźmi, wystarczy że ukierunkujemy się na dany cel. Możliwe jest łączenie różnych sfer życia w czasie z zachowaniem balansu i poczucia, że świat nam sprzyja.