Strona główna
Biznes i finanse
Tutaj jesteś

Czy faktoring jest dostępny dla startupów i nowych firm na rynku?

Biznes i finanse Data publikacji - 11 lipca 2023 Autor - Redakcja lineout.pl
faktoring


Faktoring może pomóc w rozwoju start upów i małych firm.

Start upy i młode firmy – co je łączy? Wspólne problemy

Aby można było zrozumieć, dlaczego faktoring online dla młodych firm i start upów jest tak użyteczny, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, z jakimi barierami rozwoju borykają się te podmioty. A trzeba przyznać, że problemy są niemałe. Małe firmy muszą zmagać się z wieloma wyzwaniami, ale jednym z najważniejszych pozostają finanse.

Podczas gdy korporacje i inne duże firmy mają dość łatwy dostęp do kredytów oraz innych form finansowania działalności biznesowej, w przypadku młodych firm (nawet jeśli są one perspektywiczne), sytuacja wygląda znacznie gorzej.

Uzyskanie kredytu bankowego przez początkującego przedsiębiorcę jest bardzo utrudnione, ponieważ banki wymagają od potencjalnych klientów biznesowych:

  • minimalnego okresu działalności (np. 12 miesięcy),

  • osiągania zysków – tymczasem, młode firmy często są dopiero na ponoszeniu nakładów inwestycyjnych, które przyczyniają się do ponoszenia strat.

Faktoring jako sposób na rozwój biznesu

Przedsiębiorcy prowadzący niewielkie biznesy muszą mieć na uwadze zagrożenie w postaci utraty płynności finansowej. Rozumie się przez to sytuację, w której firma nie jest w stanie spłacić zaciągniętych zobowiązań. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że początkujące podmioty dopiero budują swoją pozycję rynkową, ponosząc przy tym nakłady, ryzyko to staje się naprawdę poważne.

Jak młode firmy mogą rozwiązać problem? Możliwości jest wiele, a jedna z nich to faktoring. Usługa to polega – w pewnym uproszczeniu – na przekazaniu przez firmę (faktoranta) nieopłaconych faktur sprzedażowych. Podmiot, który je otrzymuje, jest określany jako faktor. Ta instytucja finansowa w zamian za przekazane faktury przekazuje faktorantowi wynikające z nich środki pieniężne (potrącają przy tym prowizję).

Co może zyskać faktorant?

Faktorant musi liczyć się ze wspomnianymi kosztami w postaci prowizji – zazwyczaj wynoszą one kilka procent od danej faktury. Z drugiej jednak strony może on dzięki temu zyskać środki niezbędne w celu pokrycia pilnych zobowiązań. Zamiast oczekiwać na opłacenie faktur przez swoich odbiorców (a praktyka biznesowa pokazuje, że nierzadko trwa to nawet wiele tygodni), otrzymuje on przelew w czasie nie dłuższym niż kilka dni od przekazania faktur.

Dzięki temu jest on w stanie opłacić np. takie pilne wydatki jak opłaty za uczestnictwo w konferencjach branżowych czy licencje (ważne w przypadku start upów technologicznych), ale także pensje, zobowiązania wobec urzędu skarbowego itp.

Młode firmy działają w niezwykle dynamicznym środowisku biznesowym. Dotyczy to również start upów, ponieważ sektory związane z nowoczesnymi technologiami rozwijają się w 2023 roku wyjątkowo dynamicznie – dobrym przykładem jest tu ChatGPT oraz pokrewne rozwiązania. W efekcie może pojawić się nieprzewidziana wcześniej okazja na to, by rozwinąć skalę prowadzonej działalności, wejść w nowy projekt itp. Niestety, istnieje ryzyko, że brak kapitału uniemożliwi przeprowadzenie takich działań jak np. wdrożenie kampanii marketingowej, zatrudnienie nowych pracowników czy rozbudowa infrastruktury cyfrowej. W takiej sytuacji wybawieniem może okazać się właśnie faktoring.

Redakcja lineout.pl

Jesteśmy grupą ludzi o wszechstronnych zainteresowaniach. Dzielimy się wiedzą z zakresu biznesu, finansów, zdrowia i urody, wnętrza jak i lifestyle.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?