Strona główna
Biznes i finanse
Tutaj jesteś

Ekologiczne biuro. Dobre praktyki, które warto wcielić w życie

Biznes i finanse Data publikacji - 28 lutego 2022 Autor - Redakcja lineout.pl
Ekologiczne biuro

Typowy model działania biura w wielu aspektach jest szkodliwy dla środowiska. Ogromne ilości odpadów, duże zużycie energii i zapotrzebowanie na szybko zużywające się artykuły to tylko niektóre z problemów. W dobie postępującego kryzysu klimatycznego i rosnącej świadomości o ograniczonej ilości zasobów, zmiana w sposobie funkcjonowania biura jest więc niezbędna. Jak to zrobić? W nowym wpisie przedstawiamy kilka inspiracji.

Ogranicz zużycie plastiku – wybierz dystrybutor wody

Dostarczenie pracownikom wody pitnej to obowiązek pracodawcy. Wiele firm realizuje go, po prostu zamawiając zgrzewki butelkowanej wody mineralnej. Zarówno same butelki, jak i folia, w którą są pakowane to jednak bardzo kłopotliwe i generowane w sporych ilościach odpady. Można tego uniknąć, zamawiając dystrybutor filtrujący. Oferowane przez firmę Aquamo urządzenie https://aquamo.com.pl/dystrybutory-filtrujace-wode pobiera wodę bezpośrednio z sieci wodociągowej, a po dokładnej filtracji serwuje ją zimną, ciepłą lub gazowaną. Pełne wykorzystanie jego ekologicznego potencjału będzie możliwe, jeśli wyposażymy pracowników w wielorazowe kubki i butelki.

Obniż zużycie energii – wymień sprzęt na nowy

Kolejny poważny problem związany z działaniem biura to duże zużycie energii. Często jest ono znacznie większe niż powinno, co wynika między innymi z używania starego, niedostosowanego do współczesnych standardów sprzętu. Nowe urządzenia są bardziej energooszczędne, co przekłada się nie tylko na zmniejszenie emisji szkodliwych gazów, ale też niższe rachunki. Ich zakup należy więc potraktować jako inwestycję, która zwróci się również pod względem finansowym.

Zmniejsz zużycie papieru – postaw na e-dokumenty

Spore wydatki generuje poza tym drukowanie dokumentów. W wielu przypadkach ilość zużywanych kartek nie jest jednak uzasadniona rzeczywistymi potrzebami. Tymczasem każda strona, poza pieniędzmi, pochłania też prąd i przyczynia się do powstawania kolejnych śmieci. W trosce o środowisko i budżet firmy warto zatem ograniczyć tę czynność i wszędzie, gdzie to możliwe, przejść na papierowe wersje.

Kupuj przybory biurowe przyjazne środowisku

Segregatory, notatniki, kartki do drukarki, długopisy i ołówki – te przybory w zdecydowanej większości biur zużywane są ogromnych ilościach. Rezygnacja z nich byłaby jednak niemożliwa. Powinniśmy jednak zadbać o to, by ich wpływ na środowisko był jak najmniejszy. W tym celu wybierajmy produkty wykonane z surowców pochodzących z recyklingu. W przypadku segregatorów i notatników unikajmy też tych z lakierowanymi okładkami, stawiając raczej na te z naturalnej, niebarwionej tektury.

Jak widać, wprowadzenie ekologicznych praktyk w biurze nie tylko jest łatwe, ale też może przynieść jej realne korzyści. Dystrybutory filtrujące pozwalają dostarczyć pracownikom tańszą wodę wysokiej jakości, inwestycja w nowe urządzenia elektroniczne zmniejszą rachunki za energię, a przejście na cyfrowe wersje dokumentów zaoszczędzi papier i tusz do drukarek. Zmiany odczuje więc tak środowisko, jak i budżet firmy.

Redakcja lineout.pl

Jesteśmy grupą ludzi o wszechstronnych zainteresowaniach. Dzielimy się wiedzą z zakresu biznesu, finansów, zdrowia i urody, wnętrza jak i lifestyle.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?