Cenne właściwości octu jabłkowego są znane od dawien dawna. Obecnie stosuje się go na wiele dolegliwości, a niektóre jego właściwości znalazły potwierdzenie w badaniach naukowych. Kto zatem powinien spożywać ten specyfik?
Czym charakteryzuje się ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy to preparat o żółto – brązowej barwie oraz nieco mętnej konsystencji. Wyróżnia się on nieco charakterystycznym, kwaśnym smakiem oraz zapachem jabłek.
Jak mówi nazwa jest on produkowany z rozdrobnionych na małe kawałeczki jabłek oraz drożdży, które to przekształcają cukier znajdujący się w tych owocach na alkohol. W kolejnej fazie bakterie fermentacji octowej fermentują alkohol i w ten sposób powstaje kwas octowy, będący głównym składnikiem octu jabłkowego. Ponadto podczas tego procesu wytwarza się kwas mlekowy oraz kwas cytrynowy.
Ocet jabłkowy – preparat ceniony przed wiekami
Warto wiedzieć o tym, że ocet jabłkowy był znany już pięć tysięcy lat p.n.e. w wielu starożytnych kulturach. Z jego drogocennych właściwości korzystali: Egipcjanie, Babilończycy, Chińczycy oraz ludność Grecji i Rzymu. W tamtych czasach specyfik ten był powszechnie używany w celu pobudzania krążenia oraz oczyszczania wątroby, krwi i węzłów chłonnych. Ponadto był on spożywany w celu wspomagania odporności oraz poprawy sił witalnych.
Ojciec starożytnej medycyny – Hipokrates polecał spożywanie octu jabłkowego z miodem. W takiej postaci był to cenny specyfik na łagodzenie objawów kaszlu oraz przeziębienia.
Właściwości antybakteryjne octu jabłkowego?
Główny składnik octu jabłkowego, którym to jest kwas octowy posiada silne działanie antybakteryjne oraz antyseptyczne. W związku z tym jest on pomocny w leczeniu grzybicy paznokci.
Jak dowiodły badania naukowe ocet jabłkowy działa tylko wówczas, gdy jest odpowiednio skoncentrowany. I tak na przykład dwu – procentowy roztwór kwasu octowego jest bardzo pomocny w leczeniu zapalenia ucha środkowego, niemniej jego wysokie stężenie może przyczynić się do podrażnia tego narządu.
Ocet jabłkowy jest także wykorzystywany w kuchni. Niektóre osoby myją warzywa i owoce w cztero – procentowym roztworze kwasu octowego, bowiem jest to sprawdzona metoda na skuteczną ochronę przed zakażeniami drobnoustrojami chorobotwórczymi.
Ocet jabłkowy a choroby krążenia
Badania naukowe udowodniły, że ocet jabłkowy bardzo pozytywnie wpływa na układ krążenia i znacznie obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów.
Znajdujący się w tym preparacie kwas chlorogenowy w znacznym stopniu hamuje wytwarzanie się cholesterolu, co w dużym stopniu zmniejsza ryzyko powstania miażdżycy.
Przeprowadzone badania naukowe udowodniły, że dieta bogata w ocet jabłkowy powoduje u zwierząt znaczne zmniejszenie skurczowego ciśnienia krwi, w porównaniu z tymi, w których w jadłospisie stosowano wodę dejonizowaną.
Ocet jabłkowy a poziom glukozy we krwi
Ocet jabłkowy to specyfik, który w znacznym stopniu zmniejsza stężenie glukozy we krwi oraz jednocześnie zwiększa wrażliwość komórek na insulinę. W związku z tym powinny go zażywać osoby chore na cukrzycę oraz posiadające zaburzenia gospodarki węglowodanowej.
Kwas octowy w znacznym stopniu spowalnia wchłanianie cukru z pożywienia do krwi oraz odpowiada za rozkład skrobi do cukrów prostych. Oprócz tego zmniejsza glikemię oraz zwiększa wrażliwość komórek na insulinę.
Ocet jabłkowy to preparat po który warto sięgnąć borykając się z powyższymi dolegliwościami.