Łupież to problem, który może dosięgnąć każdego. Najczęściej borykają się z nim panowie, ale ta dolegliwość przydarza się również płci pięknej.
Jak pozbyć się łupieżu?
Łupież jest o tyle kłopotliwy, że łatwo go można zobaczyć u osoby, która go ma, zwłaszcza odznacza się na ciemnych ubraniach, ale również włosach. Choroba ta, bo tak należy traktować tę dolegliwość, powoduje ze ludzie czują się skrepowani, wycofują się z kontaktów towarzyskich. Na szczęście jest szereg sposobów radzenia sobie z łupieżem.
Na początek wyjaśnijmy czym jest łupież. Jest to stan chorobowy skóry głowy, który uwidacznia się w postaci białych płatków obsypujących się z niej. Doprowadza do powstawania swędzących plam, które na skutek ciągłego drapania może skończyć się krwawieniem.
Przyczyn łupieżu jest kilka. Po pierwsze może to być grzyb Malassezia, który odżywia się naszym sebum ze skóry głowy oraz obumarłymi komórkami naskórka. Grzyb ten jest obecny u każdego człowieka i zwykle nie czyni żadnej krzywdy. Sytuacja się komplikuje, gdy zaczyna się on namnażać zaburzając równowagę skóry głowy. Przyczyną, kiedy zdarza się takie niepożądane namnażanie, jest obniżenie odporności lub zwiększony łojotok. Łupież może również być dziedziczny. Wywołuje go również łojotokowe zapalenie skóry oraz łuszczyca.
Jak pozbyć się łupieżu? Jeśli go zauważamy u siebie po raz pierwszy, warto na początek przyjrzeć się swojej diecie. Ważne, by pić dużo wody. Być może to odwodnienie jest przyczyną problemu. Należy tez zważać na to, co zjadamy. Tłuste potrawy zamieńmy na warzywa i owoce – oprócz witamin przyczyniają się do właściwego nawilżenia.
Dobierzmy właściwy szampon przeciwłupieżowy. Jest ich sporo na rynku, czasem trzeba szukać dłużej tego właściwego. Ciekawą ofertę stanowią dermokosmetyki. To specjalistyczne produkty stworzone na konkretne problemy. Zawierają one składniki lecznicze, w przypadku łupieżu, będzie to kwas salicylowy, irytonian cynku, siarczek selenu, ketokonazol i inne.
Pielęgnujmy włosy we właściwy sposób
Jeśli jesteśmy posiadaczami tłustych włosów z łupieżem, konieczne będzie częstsze ich mycie. Pozwoli to na pozbywanie się złuszczonego naskórka. Zrezygnujmy natomiast z suszenia suszarką, ciepły strumień powietrza nie sprzyja skórze głowy. Unikajmy także ostrych grzebieni.
Dostarczajmy regularnie swojemu organizmowi składniki odżywcze – pomoże w tym zbilansowana dieta oraz suplementy. Wśród ważnych witamin a także makro oraz mikroelementów znajdują się witaminy z grupy B, witamina A oraz E, potas, wapń i magnez. Żelazo oraz cynk odnajdziemy w mięsie i żółtym serze.
Wśród domowych sposobów, w walce z łupieżem wypróbować można peeling i płukanki. Aby sporządzić płukankę wystarczy kilka tabletek aspiryny rozpuścić w szklance wody. Zamiast tabletek, użyć można sody oczyszczonej ewentualnie wypróbować można płukankę z olejkiem eukaliptusowym albo rycynowym.
Pomocniczo, przy zwalczaniu łupieżu działają masaże na bazie ciepłej oliwy z oliwek i oleju kokosowego. Aby sobie pomóc, należy głowę masować delikatnie, przez 5 minut, a następnie umyć ją dobrym szamponem, najlepiej przeciwłupieżowym.