Strona główna
Biznes i finanse
Tutaj jesteś

Najpopularniejsze rodzaje funduszy ETF

Biznes i finanse Data publikacji - 4 kwietnia 2023 Autor - Redakcja lineout.pl
rodzaje funduszy ETF

Exchange Traded Fund to przykład instrumentu finansowego, który cieszy się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów. Ogromną jego zaletą jest spora wszechstronność i funkcjonalność, także w obszarze wyboru interesującego nas sektora wkładu. Zapraszamy do przekrojowego opisu rodzajów funduszy ETF!

ETF indeksowe

Najpopularniejsza kategoria EFT, której mechanizm bazuje na śledzeniu danego indeksu, jako kompleksowego rozwiązania. Fundusze tego typu koncentrują się wokół danego zbioru- na przykład grupy największych spółek giełdy lub konkretnej branży. Warto podkreślić, że grupa indeksowa stanowi bardzo praktyczną opcję dla niedoświadczonych inwestorów, ponieważ nie angażuje dużych nakładów finansowych i jest intuicyjna w użyciu. 

ETF sektorowe

Inwestorzy, którzy pragną ulokować swój kapitał w konkretny sektor działalności, powinni wybrać właśnie to rozwiązanie. EFT sektorowe dedykowane są jednemu obszarowi gospodarki- na przykład sektorowi energetycznemu lub technologicznemu. 


Bazowanie właśnie na tym modelu, wiąże się z dwoma fundamentalnymi korzyściami. Przede wszystkim, sektorowy charakter funduszy EFT gwarantuje świetną dywersyfikację każdego portfela inwestycyjnego. Drugim atutem jest możliwość inwestycji w ten obszar, który wykazuje wyraźną tendencję do wzrostu, co zwiększa szansę na osiągnięcie zysku.

ETF na obligacje

Ten rodzaj instrumentu inwestuje wyłącznie w obligacje. ETF-y na obligacje pozwalają redukować stopień podejmowanego ryzyka, wybierając odpowiedni model samych obligacji. To właśnie obligacje rządowe uznawane są najbezpieczniejszą formę inwestycji w tej dziedzinie. Do pozostałych przykładów zalicza się obligacje korporacyjne oraz obligacje komunalne.

ETF surowcowe

Model wkładu dedykowany jest bardziej doświadczonym graczom inwestycyjnym. Większe możliwości w kwestii potencjalnych zysków są nierozerwalnie związane z szerszym zagrożeniem. Jest to spowodowane głównym podmiotem, czyli właśnie surowcami. Złoto, ropa naftowa oraz szereg innych składników, charakteryzują się sporą dynamiką reakcji na wszelkiego rodzaju zawirowania społeczno-gospodarcze, a w konsekwencji- status nabytych funduszy ETF.

Jak zostać inwestorem?

Poznaliśmy najpopularniejsze kategorie ETF. Jednak, czy każda osoba może podjąć się inwestowania? 
Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto wykonać specjalny quiz oraz zapoznać się z praktycznym zestawieniem najważniejszych cech skutecznego inwestora:

  • cierpliwość- każda strategia inwestycji powinna bazować na długoterminowym planie, co dotyczy także funduszy EFT;
  • ciekawość- efektywny inwestor jest zobowiązany do nieustannego poszerzania swojej wiedzy na temat podstaw działania rynku finansowego oraz ETF-ów, ale również innych narzędzi inwestycyjnych;
  • systematyczność- fundusze inwestycyjne wymagają ciągłości i regularności działania, niezależnie od aktualnej sytuacji rynkowej;
  • dyscyplina- kluczowym składnikiem jest umiejętność kontynuowania wybranej strategii inwestycyjnej, nawet podczas żywych zmian na rynku;
  • elastyczność- jednocześnie warto dywersyfikować posiadany portfel i dostosowywać się do okazji i szans.

Materiał zewnętrzny

Redakcja lineout.pl

Jesteśmy grupą ludzi o wszechstronnych zainteresowaniach. Dzielimy się wiedzą z zakresu biznesu, finansów, zdrowia i urody, wnętrza jak i lifestyle.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?