Strona główna
Biznes i finanse
Tutaj jesteś

Jak obliczyć lokatę i przewidzieć swoje zyski?

Biznes i finanse Data publikacji - 27 maja 2022 Autor - Redakcja lineout.pl

Wiele osób zastanawia się, czy lokaty bankowe wciąż są tak dobrą inwestycją, jak przedstawiają ją różnego rodzaju eksperci. Warto znać wzór, dzięki któremu można obliczyć odsetek od posiadanych lokat bankowych.

Jak obliczyć lokatę – wzór

Każda osoba, która decyduje się na założenie lokaty bankowej, wychodzi z założenia, że jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne, pozwalające na zwiększenie kapitału. Warto wiedzieć, że na wysokość odsetek składa się kilka elementów. Między innymi mowa tutaj o początkowej kwocie kapitału, czyli kwocie, jaką klient decyduje wpłacić się na lokatę. Ważny jest również termin zdeponowania lokaty, czyli okres, na jaki została zawarta umowa. Pod uwagę bierze się również oprocentowanie, jego wysokość oraz to, czy jest ono zmienne, czy też stałe. Wpływ na wysokość odsetek ma także ich kapitalizacja, która oznacza termin, kiedy bank dopisuje wypracowane odsetki do kapitału. Osoby, które zastanawiają się, jak obliczyć lokatę, muszą wiedzieć że w internecie dostępnych jest mnóstwo narzędzi, które pozwolą na szybkie oszacowanie zysków. Jak widać, wcale nie trzeba liczyć tego samodzielnie. Dobry kalkulator lokat szybko i sprawnie pozwoli wybrać ofertę, która w danej chwili jest najlepsza na rynku i oferuje najwyższy zysk. Ci, którzy chcą obliczyć wysokość lokaty samodzielnie, mogą skorzystać ze wzoru. Kwotę depozytu należy pomnożyć przez ilość dni okresu lokacyjnego i oprocentowanie lokaty. Otrzymany wynik dzieli się przez 365 dni. Warto pamiętać o tym, że otrzymana kwota będzie podlegać opodatkowaniu przez urząd skarbowy.

Czy lokaty bankowe wciąż się opłacają?

Klienci, którzy zastanawiają się, jak obliczyć lokatę, bardzo często zadają pytanie, czy jej założenie ma jeszcze sens. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że Narodowy Bank Polski ustalił bardzo niskie stopy procentowe, stąd też klienci muszą mieć świadomość tego, że rzeczywiste oprocentowanie lokat jest wyjątkowo niskie. Lokata jednak ma tę zaletę, że nie wymaga ona od klienta banku podejmowania żadnego działania, a wzrost kapitału jest stały i pewny. Dlatego też z lokat przede wszystkim korzystają te osoby, które nie lubią ryzykownych inwestycji i preferują znacznie bardziej bezpieczne opcje. Pod względem bezpieczeństwa lokaty bankowe rzeczywiście są najlepszym rozwiązaniem. Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na uwagatanikredyt.pl

Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe?

Trzeba pamiętać o tym, że lokata bankowa to nie jedyny produkt, z którego skorzystać mogą osoby chętne do oszczędzania pieniędzy z pomocą banku. Równie dobrym rozwiązaniem jest założenie konta oszczędnościowego. Zazwyczaj może być ono otwarte dopiero po założeniu konta osobistego w danym banku. Konto oszczędnościowe jest rozwiązaniem gwarantującym o wiele większą dowolność, niż lokata bankowa. Wszystko dlatego, że klient może wpłacać na nie pieniądze zawsze wtedy, kiedy będzie miał ochotę. Ogromną zaletą konta oszczędnościowego jest fakt, że zgromadzone środki można wypłacić w dowolnym momencie. Niemniej jednak, jego oprocentowanie z reguły jest o wiele niższe, niż w przypadku lokaty. W konsekwencji zyski z konta oszczędnościowego oszczędnościowego są niższe. Podsumowując, osoby zastanawiające się, jak obliczyć lokatę, znają już odpowiedź na to pytanie. Warto jednak zastanowić się czy lokaty bankowe wciąż są produktem wartym uwagi. Klienci, którzy chcą uzyskać wysokie oprocentowanie lokat, mogą zdecydować się na akcje promocyjne organizowane przez banki. Zazwyczaj przeznaczone są one dla nowych klientów i umożliwiają im założenie lokaty oprocentowanej w wyjątkowo atrakcyjny sposób.

Zalety automatycznych linii pakujących

Redakcja lineout.pl

Jesteśmy grupą ludzi o wszechstronnych zainteresowaniach. Dzielimy się wiedzą z zakresu biznesu, finansów, zdrowia i urody, wnętrza jak i lifestyle.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?