Jak dostać pracę opiekunki osób starszych w Niemczech

Do Niemiec każdego roku przebywają Polacy w celach zarobkowych, gdyż mogą liczyć na otrzymanie dobrze płatnej pracy, zdecydowanie wyższego wynagrodzenia niż w Polsce. Opiekunka osób starszych Niemcy okazuje się bardzo dochodowym zajęciem, można odłożyć wiele oszczędności, podnieść komfort życia nie tylko osoby, którą się opiekuje, ale też swojej rodziny. W zdobyciu legalnego zatrudnienia niezwykle pomocne są agencje pracy, które zajmują się znajdowaniem pracodawcy i formalnościami.

Opieka Niemcy nad seniorem – jakie warunki trzeba spełnić, aby zdobyć pracę jako opiekunka dla osoby starszej?

W Niemczech cały czas rośnie zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych, a pracodawcy oferują wysokie wynagrodzenie za świadczone przez nie usługi. Opiekunka w Niemczech może liczyć na zarobki, które odpowiadają co najmniej średniej krajowej płacy w Polsce. Znalezienie pracy za zachodnią granicą nie jest trudne, opiekunkom nie stawia się wygórowanych wymagań. Wystarczy tak naprawdę znajomość języka niemieckiego na poziomie podstawowym, czyli komunikatywnym. Nic tak nie szlifuje języka jak codzienne posługiwanie się nim w naturalnym środowisku. Nie bez powodu tak popularne jest wyjeżdżanie na kursy zagraniczne, gdzie można mieć kontakt z native speakerami na co dzień. Mile widziane będzie też doświadczenie na podobnym stanowisku, czyli świadczenie już usług takich jak opieka osób starszych. Wykształcenie, kursy i certyfikaty są najczęściej zbędne, ale oczywiście ich posiadanie działa na korzyść aplikanta, otwiera przed nim nowe możliwości otrzymania lepszego wynagrodzenia.

praca w niemczech

Opiekunka dla osoby starszej może najczęściej liczyć na zakwaterowanie, opiekę medyczną iw wyżywienie. Współpracując z agencją, otrzymuje się umowę o pracę i ubezpieczenie, w ramach którego przysługuje korzystanie z usług lekarzy i pobyt w szpitalu. Zawsze można też rozszerzyć pakiet świadczeń medycznych, aby uzyskać dostęp do konkretnych specjalistów. Niemieccy prawodawcy są skłonni zatrudnić miej wykwalifikowanych pracowników do roli opiekunów seniorów, oferując im ponad 1500 euro netto. Zdecydowanie ważniejsze od wykształcenia są dla nich empatia, życzliwość, profesjonalizm, odpowiedzialność, sumienność, rzetelność, uczciwość, chęć do pracy.

Opiekunki w Niemczech a rekrutacja – jak to wygląda w praktyce?

Obecnie nie ma problemów ze znalezieniem ofert pracy dotyczących opieki osób starszych, zamieszczanej są one na różnych portalach ogłoszeniowych. Istnieje jednak ryzyko trafienia na nieuczciwego pracodawcę, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do sprawdzonej agencji pracy. W przypadku samodzielnego szukania pracy wystarczy przesłać swoje CV przez portal pracy, po czym poczekać na odpowiedź ze strony ogłoszeniodawcy rozpatrującego złożone aplikacje. Jeśli chodzi o agencję pracy, to kontaktuje się ona z kandydatem, następnie weryfikuje jego zdolność języka niemieckiego i wymagane kwalifikacje. Po spełnieniu warunków oferty pracy aplikacja zostaje przesłana dalej, czyli do potencjalnego pracodawcy, który podejmuje ostateczną decyzję o zatrudnieniu. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, to można liczyć na otrzymanie zaproszenia przyjazdu, aby wszystko omówić i załatwić niezbędne formalności.

Redakcja lineout.pl